'Født i Horsens Tugthus - Danmarks mest afgrænsede kirkesogn'
Niels Ole Frederiksen, er født og opvokset i Horsens Statsfængsel. Eller som stedet hedder i sin oprindelige og folkelige version 'Horsens Tugthus'.
Hans far var dog ikke indsat, men ansat som viceinspektør og senere inspektør ved fængslet.
Foredraget kommer med nogle glimt fra tiden efter krigen og halvtredsernes Danmark og med nogle af de fanger, som foredragsholderen som barn kom i kontakt med. Horsens Statsfængsel var efter krigen fyldt op med de dømte efter det særlige straffelovstillæg, som blev vedtaget i Folketinget i sommeren 1945. De blev kaldt landsforrædere, østfrontfrivillige og HIPOer - mange af dem opfattede sig selv som politiske fanger.
Det bliver også en beretning om den mest berømte af alle udbryderkonger i Danmark, den legendariske Carl August Lorentzen. I december1949 undveg Carl August Lorentzen via en 18 meter lang tunnel fra fængslet. Og over indgangen til tunnelen havde Lorentzen ophængt et stykke pap og skrevet: 'Hvor der er en vilje, er der også en vej'.
VAMDRUP KINO
www.vamdrupkino.dk
-
Vamdrup KinoArrangør af Foredrag med Niels Ole Frederiksen
Lokation
VORES HUS, Kinovej 1, VamdrupKørselsvejledning
Kunne ikke finde rute!
- Tidsplan
- Gæster
- Deltagelse
- Vejrudsigt
- Kommentarer
Vejrdata er i øjeblikket ikke tilgængelige for dette sted
Vejrudsigt
I dag stec_replace_today_date
stec_replace_current_summary_text
stec_replace_current_temp °stec_replace_current_temp_units
Vind stec_replace_current_wind stec_replace_current_wind_units stec_replace_current_wind_direction
Fugtighed stec_replace_current_humidity %
Føles som stec_replace_current_feels_like °stec_replace_current_temp_units
Vejrudsigt
Dato
Vejr
Temp
Næste 24 timer
Drevet af openweathermap.org